Az utcagyerekek jobb jövőjéért

A Mi Otthonunk — lingala nyelven Ndako ya biso — kezdeményezés 2004 óta ismert a Kongói Demokratikus Köztársaságban. Eddig hozzávetőlegesen 2500 utcagyereknek tették lehetővé, hogy visszatérhessen saját családjába. A gazdasági gondok és a megélhetési nehézségek ugyanis nemegyszer arra kényszerítik a szülőket, hogy lemondjanak gyermekeikről. Az említett szervezet 40 nevelőt foglalkoztat. Azon fáradoznak, hogy előkészítsék a gyerekek visszatérését otthonaikba, s jobb jövőt biztosítsanak mind számukra, mind családjuk számára.

Agence Fides  2020.08.01.

A [2,3 millió km2-en fekvő] Kongói Demokratikus Köztársaság területét tekintve a második legnagyobb afrikai állam, egyúttal [több mint 100 millió lakossal] a legnépesebb frankofón ország. 2016-ban, a választások elhalasztása következtében, súlyos politikai válság tört ki. Az akkori elnök, Joseph Kabila meghatározatlan ideig kívánt hatalmon maradni, ezért az országban mindenfelé tüntetések törtek ki. A politikai válságot gazdasági krízis követte, amely a külföldi befektetők érdeklődésének lanyhulását vonta maga után.

68579549 107002330665982 4057433274996228096 n

E folyamat még ma is érzékelhető következményeit a koronavírus járvány élezte ki, amely különösen a középosztály rétegeit sújtja. A válság mindenekelőtt a fővárost, Kinshasát érinti. A kiterjedt metropolisz — 13,2 millió fővel – Afrika harmadik legnagyobb települése. Itt, e helyen, a politikai és gazdasági kérdések szélesebb spektrummal jelentkeznek, s az agglomerációkra jellemző új társadalmi dinamikákhoz kapcsolódnak, amely a családok szétesését vonja maga után. Ebben a kontextusban „minden egyes nap a túlélésért küzdenek” – jelenti ki a belga származású jogász és szociológus, Jean-Pierre Godding. 2004-ben a Chemin Neuf katolikus közösség laikus tagjaként telepedett le az országban. Jelenleg az utcagyerekeket fogadó Ndako ya biso misszió felelőse.

68772330 106990960667119 369321111046848512 n

A vállalkozást a projekt célkitűzése különbözteti meg a gyermekeknek menedékül szolgáló többi kezdeményezéstől: nem csupán befogadó helyet kínálnak, hanem olyan szerveződésként működnek, amely segíti az ittenieket visszailleszkedni családjukba.

Egyes becslések szerint Kinshasában 25.000–30.000 gyerek él az utcákon. Többségük nem árva, hanem különféle okok miatt menekült el otthonról, vagy küldték el őket. A misszióban dolgozó specializált szakértők igyekeznek felderíteni családi gyökereket, valamint közreműködnek a megszakadt kapcsolat helyrehozatalában. E munkáról, a segítés metodológiájáról és a kiengesztelődésről Jean-Pierre Godding 2019-ben publikálta könyvét a L’Harmattan kiadónál.

Fordította: Hantos-Varga Márta

Fotó: Fides, Ndako ya biso Facebook oldala

 
Read 939 times
Minden jog fenntartva. © 2019 Kaposvári Egyházmegye

Keresés