2020 Püspökök találkozója a bevándorlás kérdéseiről

2020. február 18. és 23. között először kerül sor az „olasz csizma sarkában”, Bariban a Földközi-tengert övező országok püspökeinek találkozójára. A főpásztorok összejövetelének célja az, hogy közösen keressenek megoldást a bevándorlási krízis kezelésére. „Beszéljünk kevesebbet, s tegyünk többet!” – jelentette ki félre nem érthetően 2019. augusztus 19-én Gualtiero Bassetti bíboros, az olasz püspöki konferencia elnöke.

La Croix 2019.08.21. Mélinée Le Priol és Vatican News

A Mediterráneum püspökei, Törökországtól kezdve Görögországon, Líbián, Franciaországon át egészen Spanyolországig, hat napon keresztül tanácskoznak majd, hiszen 2015 óta közvetlenül érintettek a kérdésben. „A problémát a gyökerénél fogva kell megvizsgálni a Földközi-tenger országai püspökeinek.” – folytatta Bassetti bíboros a most zajló 40. Rimini meeting negyedik napján elhangzott hozzászólását követően. „Tekintetünket az emberi és evangéliumi értékekre kell függesztenünk, mivel ezeken épül fel társadalmunk. Szükségünk van arra, hogy visszatérjünk gyökereinkhez, s arra is, hogy a gondokat együtt oldjuk meg.” A Vatican News hírportál szerint az összejövetel „egyfajta szinódus” lesz. Bassetti bíboros bejelentette, hogy a gyűlést Ferenc pápa személyesen fogja lezárni, azonban ezt az információt a Vatikán még nem erősítette meg.

Mióta 2013 júliusában az Olaszországhoz tartozó Lampedusa szigetére utazott, a pápa nem szűnt meg a menekülők befogadására buzdítani. Akkor arról a 20.000 áldozatról emlékezett meg, akik az utóbbi 20 évben a Földközi-tengerben lelték halálukat. Nemrég, 2019. július 28-án, a déli Angelus elimádkozása után megismételte felhívását. [A Líbia partjainál hullámsírban eltűnt 115 személy kapcsán a következőt mondta: „Fájdalommal értesültem a Földközi-tengeren pár napja történt tragikus hajótörésről, melynek következtében több tucat migráns vesztette életét, köztük nők és gyermekek. Megismétlem sürgető felhívásomat, hogy a nemzetközi közösség azonnal és határozottan intézkedjen annak elkerülése érdekében, hogy hasonló tragédiák újra megtörténjenek, továbbá mindenki biztonságának és méltóságának garantálása érdekében. Kérlek benneteket, imádkozzatok velem együtt az áldozatokért és családjaikért. És szívünk mélyén tegyük fel a kérdést: „Atyánk, miért?”]

Egyes országok püspökei már többször felemelték hangjukat e témában: 2018 júliusában az olasz főpásztorok szólaltak meg Matteo Salvini migrációs törvénytervezete kapcsán, ezzel párhuzamosan az Egyesült Államok püspökei is kifejezték Donald Trump politikájával ellentétes véleményüket. [Ugyanezt tették 2019 nyarán is.]

2018 júliusában pedig Svédországban találkoztak a püspöki konferenciák keretein belül működő „vándorlók és útonlevők” bizottságainak felelősei, hogy a be- és elvándorlás jelenségéről, illetve a közvéleményben ezzel kapcsolatosan kialakult véleményről gondolkodjanak.

Fordította: Hantos-Varga Márta

Egyéb források:

https://www.vaticannews.va/fr/eglise/news/2019-08/les-eveques-de-la-mediterranee-discuteront-des-migrations-a-bari.html

https://www.magyarkurir.hu/hirek/hol-van-te-testvered-ferenc-papa-homiliaja-lampedusa-szigeten

https://www.la-croix.com/Religion/Catholicisme/Monde/LEglise-italienne-soppose-politique-anti-immigration-gouvernement-2018-07-04-1200952577

https://www.vaticannews.va/en/church/news/2019-07/usa-bishop-vasquez-reverse-fast-track-removal-migrants.html

https://international.la-croix.com/news/mediterranean-bishops-to-resume-talks-on-migrants/10713

 

 

Read 546 times
Minden jog fenntartva. © 2019 Kaposvári Egyházmegye

Keresés