Az Egyesült Királyság külügyminisztere, Jeremy Hunt által megrendelt jelentés szerint, a világ egyes régióiban a keresztényüldözés mértéke közel áll a „népirtás” fogalmában leírt mértékhez. A Kitekintő 2018 Karácsonya után számolt be a brit külügyminiszter kezdeményezéséről. Hunt úr Philip Mounstephent, a délnyugat-angliai Truro városának anglikán püspökét bízta meg a vizsgálat megszervezésével. A felkérés hátterében Asia Bibi sorsának megrendítő mozzanatai is meghúzódnak, mely az idő tájt megdöbbentette a közvéleményt.

BBC World Service – Newshour  2019.05.03.

La Croix  2019.05.08.  Hadrien Genieys

A 2019. május 2-án megjelent első, időszaki beszámoló szerint a „világ egyes térségeiben az üldözés mértéke és természete majdhogynem megfelel a népirtás ENSZ által elfogadott definíciójának”. Úgy vélik, hogy világszinten — amennyiben az un. „gazdasági üldöztetést”, a munkalehetőség, valamint a lakhatás elutasítását is beleértjük — háromból egy személy, bármi legyen vallása, üldözésnek van kitéve, s „az esetek túlnyomó többségében (80%) az inzultált személyek keresztények”.

A jelentés alapján a keresztények ellen elkövetett erőszakos üldözés legfőbb következménye az exodus, az elvándorlás. A Közel-Kelet némely régiójában a kereszténység gyökeres felszámolásának veszélyével számolhatunk. Az „eltűnés veszélyére” figyelmeztetnek, jelezvén, hogy Palesztína keresztényei ma kevesebb mint 1,5%-t teszik ki a lakosságnak, Irakban a 2003-ban összeírt 1,5 millióról 120.000 főre esett számuk. Szíriában 2011-ben még 1,7 millió keresztény élt, ezzel szemben a mostani, utolsó népszámláláskor kevesebb mint 450.000. „A tények nem csupán a keresztényellenes tettek földrajzi kiterjedésére mutatnak rá, hanem annak növekvő súlyosságára is.”

Az összegzés feltárja a délkelet-ázsiai, és a szubszaharai országokban folyó diszkriminációt, melyet gyakran egy-egy tekintélyelvű kormányzat motivál. Hozzáteszik, hogy „a keresztények, valamint más kisebbségek fegyverrel való kiirtása egyes szélsőséges csoportok specifikus és bevallott céljává vált Szíriában, Irakban, Egyiptomban, észak-kelet Nigériában, azonkívül a Fülöp-szigeteken”. A most megjelentett beszámoló az üldözés méreteit volt hivatott bemutatni. A végleges és teljes jelentés publikációja nyár folyamán várható, s minden bizonnyal az Egyesült Királyság külügyminisztériumának címzett javaslatokat is fog tartalmazni. [A csatolt fényképen Philip Mounstephen anglikán püspök, Jeremy Hunt külügyminiszter és Vincent Nichols Westminster katolikus érseke látható.]

Fordította: Hantos-Varga Márta

https://www.anglicannews.org/news/2019/05/christians-make-up-80-per-cent-of-believers-persecuted-for-their-faith-report-finds.aspx

Az időszaki jelentés szövege: https://christianpersecutionreview.org.uk/interim-report/

A BBC 2019 május végéig meghallgatható rádióadása Christian persecution ‘at near genocide levels’ címmel: https://www.bbc.co.uk/programmes/w172wq4n7cnxgkz